pondělí 10. června 2013

Jak provést root/unroot telefonu Samsung Galaxy Note (GT-N7000)

Pokud vlastníte telefon Samsung Galaxy Note, možná jste si říkali, že byste jej chtěli opatřit rootem, ale nebyli jste si jisti, který způsob vybrat a jak tento úkon provést. V podstatě existují tři způsoby. My si popíšeme jen dva, které jsou sice o trochu složitější na postup, nicméně nezpůsobí případné problémy s funkčností zařízení. Ještě než začnu, rád bych upozornil na to, že autor nepřebírá žádnou zodpovědnost za případné problémy, které by mohly nastat na vašem zařízení způsobené nesprávným postupem. Vše děláte na své vlastní riziko.Metoda č. 1 - root s CWM Recovery [DOPORUČENÝ POSTUP]

Tento postup vám přepíše stávající recovery novým prostředím CWM. Proto, aby jste váš telefon mohli "rootnout", je nejprve potřeba stáhnout kernel, který bude kompatibilní s vaší ROM. na této stránce si vyberte soubor, který bude kompatibilní s jádrem kernelu, který se nachází ve vašem telefonu. Jakou verzi kernelu máte, zjistíte v menu v položce "Nastavení"->"O telefonu"->"Verze kernelu". Stažený soubor si pak uložte na vaší SD kartu. Vypněte telefon a následně tisknutím tlačítek Volume up, Home a Power nabootujte telefon do recovery prostředí. Jakmile uvidíte na obrazovce recovery menu, najeďte pomocí tlačítek pro hlasitost na položku "apply update from external storage", vyberte ZIP soubor z SD karty a potvrďte instalaci tlačítkem Power. Telefon poté restartujte výběrem položky "reboot system now" a po naběhnutí uvidíte mezi aplikacemi novou položku SuperSu. Root je hotov.

Metoda č. 2 - root s originálním "stock" recovery

Tento postup vám zajistí na vašem telefonu root a přitom zachová stávající originální recovery prostředí. Pozor! Při tomto postupu neprovádějte wipe data/factory reset (úplné vymazání dat z telefonu) . Pokud tak učiníte, můžete nastav stav, kdy se váš telefon nebude možné vůbec zapnout, či se dostane do tzv bootovací smyčky ( brick, boot loop). Nejprve si stáhněte tyto dva soubory: Root_Busybox_1.20.2.zip a Root_SuperSU.0.95-FreeSpace.zip a uložte je na externí SD kartu. Vypněte váš telefon. Stiskněte současně tlačítka Volume UP, Home a Power a nabootujte do recovery. Zde vyberte položku "apply update from external storage" a nejprve nainstalujte Root_Busybox_1.20.2.zip. Poté nainstalujte soubor Root_SuperSU.0.95-FreeSpace.zip . Po instalaci restartujte telefon výběrem položky "reboot system now". Opět po naběhnutí telefonu byste měli mezi aplikacemi najít novou položku SuperSu.

Unroot: navrácení zpět k originální stock ROM

V případě, že se budete chtít vrátit k původní originální ROM od výrobce a provést tzv. "unroot", stáhněte si ROM podle toho, zdali se jedná o nebrandovaný telefon, nebo telefon od jednoho z tuzemských operátorů. Originální firmware naleznete na stránkách Sammobile na tomto odkazu. Stačí si vybrat v nabídce model a zemi. V našem případě se bude jednat o model GT-N7000 a firmware: Czech Republic XEZ (nebrandovaný telefon) a Czech Republic (Vodafone) - VDC. Pro stažení firmwaru je potřeba provést registraci ZDE.

Stažený firmware uložte na disk v počítači. Stáhněte si flashovací nástroj Odin a ZIP soubor rozbalte rovněž někam na disk v počítači. Spusťte Odin a ponechte vše tak, jak je vyobrazené na obrázku. Pozor dejte na to, abyste měli zaškrtnuté jen položky "Auto Reboot" a "F. Reset Time", vše ostatní ponechte nezaškrtnuté. Ještě, než začnete s flashováním, ujistěte se, že máte v telefonu povolený režim ladění USB, který naleznete v Nastavení pod položkou "Pro vývojáře". Ujistěte se rovněž o tom, že máte aktuální USB ovladače nainstalované ve vašem počítači. Aktuální ovladače získáte buďto instalací softwaru Samsung Kies, nebo na tomto odkazu.
V Odinu načtěte přes políčko "PDA" stažený originální firmware. Váš telefon vypněte a poté současným stiskem tlačítek Volume Down, Home a Power uveďte telefon do download režimu. Připojte telefon přes USB k počítači - v okně softwaru Odin, by se vám mělo rozsvítit vlevo nahoře políčko, které indikuje správné propojení telefonu s programem. Pokud máme vše připraveno, provedeme flash souboru přes tlačítko "Start". Úspěšné flashnutí nám poté indikuje hláška "Pass!". Uvedené screeny jsem pořizoval při flashování modelu Galaxy S2, nicméně postup je naprosto stejný.Telefon se restartuje a měl by začít nabíhat originální systém Android. V případě problémů (boot loop, brick) postup opakujte.

V případě dotazů či problémů se na mne obraťte prostřednictvím komentářů či e-mailového formuláře v pravém panelu na tomto webu.

0 komentářů:

Okomentovat